Najmodniejsze kolory elewacji

Jak wykończyć elewację domu, by budynek wyglądał estetycznie i wtapiał się w otoczenie? To pytanie zadają sobie właściciele domów nowych i ci, którzy stoją przed wyzwaniem, jakim jest remont budynku. Elewacja nie tylko chroni dom przed wilgocią i negatywnym działaniem warunków atmosferycznych, ale ma ogromny wpływ na styl budynku. Wystarczy zmienić kolor elewacji, by dom wydał się mniejszy albo większy i by wpasował się w nurt nowoczesny lub klasyczny.

Osobiste preferencje właściciela domu

Kolor tynku, płytek czy desek elewacyjnych sprawia, że budynek wygląda elegancko i pasuje do otoczenia. Jednak osobiste upodobania domowników są czasami ważniejsze od pomysłów architektów i to przyszli mieszkańcy powinni mieć decydujące zdanie przy wyborze odcienia elewacji. Niektórzy lubią kolory pastelowe, inni ciemne. Wśród właścicieli domów znaleźć można zwolenników słonecznej żółci, klasycznej ceglastej czerwieni i jasnej szarości. Jeśli architekt proponuje elewację, której kolor nie należy do ulubionych, warto przeforsować swój pomysł i zasugerować odcień, który zadowoli właścicieli i mieszkańców posesji.

Otoczenie domu a kolor elewacji

Warto spojrzeć na dom jak na część krajobrazu, który go otacza. Jeśli dookoła posesji rozciąga się łąka, pole czy las, jasny i ciepły odcień fasady ładnie się z nimi skomponują. Warto wybrać także kolory naturalnego drewna i ziemi: beże, jasne i ciemne brązy. W mieście, w którym dom otaczają nowoczesne budynki, można pokusić się o szarości i odcienie grafitu.

Jasna czy ciemna elewacja?

Jeśli bryła budynku jest niewielka, ale osadzona pośród dużych zabudowań, jasny odcień fasady sprawi, że dom optycznie wyda się większy. Kiedy dom wyraźnie góruje nad innymi zabudowaniami, można wybrać ciemny kolor elewacji, by budynek lepiej wtopił się w otoczenie. Niektórzy właściciele domostw obawiają się, że jasny budynek szybko stanie się szary z powodu kurzu osadzającego się na powierzchni ścian. Faktycznie w miastach, przy ulicach, na których panuje duży ruch, łatwiej o kurz, smog, zanieczyszczenia pochodzące ze ścierających się opon czy hamulców. Warto wybrać taki materiał na elewację, który łatwo się myje. O ile chropowaty tynk trudno utrzymać w czystości, o tyle elewacja z kompozytu drewna jest odporna na spłukiwanie wodą, a brud szybko z niej znika.

Modne kolory elewacji — jakie są aktualne trendy?

W budownictwie także panują mody i niektóre trendy znikają, inne stają się niezwykle popularne. Jeszcze 20 lat temu wielu właścicieli domów malowało tynk na kolor żółty i pomarańczowy. Dzisiaj zdecydowanie modna jest szarość oraz wpadająca w beż biel. Biel i beż to kolory bardzo uniwersalne. Kolor szary czy antracytowy (często występują razem) idealnie oddaje charakter nowoczesnych budynków. Zdecydowanie polecić można też elewację w kolorze naturalnego drewna, drewna teak albo w odcieniu ciemnego brązu.  To barwy ziemi, które pięknie wkomponują budynek w okolicę lasu, łąki lub dużego ogrodu.

Jak łączyć ze sobą kolory elewacji?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć różne kolory elewacji, a nawet różne rodzaje materiałów na elewację. Biały lub beżowy tynk efektownie wygląda np. z fragmentami elewacji kompozytowej. Dostępne kolory desek elewacyjnych to przede wszystkim brązy imitujące drewno i odcienie szarości, czyli barwy uniwersalne, modne i estetyczne. Istnieją programy, w których opracowując zdjęcia swojego budynku, można dobrać dwa elegancko wyglądające obok siebie kolory.

Nie tylko tynk: kolory desek elewacyjnych

Tynk i drewno można pomalować na dowolny kolor. Trochę inaczej jest z elewacją z kompozytu drewna. Kompozyt to mieszanina drewna z polichlorkiem winylu (PVC), a kolor jest nadawany deskom już w trakcie produkcji. Elewacja kompozytowa EkoTeak dostępna jest w aż pięciu najmodniejszych odcieniach: naturalne drewno, teak, ciemny brąz, antracyt i w kolorze szarym. Deskami z kompozytu można wykończyć cały budynek w stylu nowoczesnym, klasycznym, a nawet retro oraz łączyć wybrane deski elewacyjne z kompozytu z tradycyjnie malowanym tynkiem. Elewacje z kompozytu cieszą się coraz większym zainteresowaniem architektów, budowlańców i inwestorów, ponieważ łatwo i szybko się je układa. Wyglądają jak fasady drewniane, nie wymagają jednak impregnacji ani odświeżania koloru.