taras kompozytowy białystok

Taras od południa, północy, zachodu czy wschodu?

Zaplanowanie budowy tarasu skierowanego na dowolną stronę świata nie jest trudne, kiedy dokładnie określisz swoje preferencje. Jeśli marzy Ci się wypoczywanie na leżaku we własnym ogrodzie, zastanów się, o jakiej porze dnia będziesz z niego korzystać i czy zależy Ci na dużej ilości słońca, czy raczej na zacienionym miejscu do czytania książki. Podpowiemy, czym wykończyć taras, by przez lata wyglądał efektownie oraz z której strony świata go zbudować, by komfortowo z niego korzystać.

Dla miłośników wygrzewania się na słońcu — taras od strony południowej

Jeśli planujesz zbudowanie tarasu, a okna salonu lub kuchni wychodzą na stronę południową, taras tuż pod nimi stanie się doskonałym miejscem do wypoczynku. Od strony południowej jest najcieplej i słońce operuje tutaj najdłużej. Jeśli lubisz wysokie temperatury, chcesz wygrzewać się na leżaku i hodować na zewnątrz egzotyczne rośliny, wybierz południową stronę świata do budowy tarasu. Pamiętaj jednak, że będzie on narażony przez większość roku na działanie silnego promieniowania. Dlatego wybierz taki materiał do jego budowy, który jest odporny na blaknięcie, na przykład deskę z kompozytu drewna.

Poranna kawa z dawką słonecznej energii — taras od wschodu

Nie każdy musi z samego rana zrywać się do pracy. Wiele osób powoli rozpoczyna swój dzień, racząc się przed południem kawą i jedząc obfite śniadanie. Jeśli należysz do grona osób, które potrzebują słońca, ciepła i relaksu z samego rana, taras po stronie wschodniej będzie najlepszym wyjściem. Tutaj promienie słoneczne operować będą od wczesnych godzin rannych do przedpołudniowych, dlatego kawę możesz wypić, racząc się ciepłem i ładując wewnętrzne „akumulatory”.

Długie wieczory na świeżym powietrzu — taras od zachodu

Kiedy wieczory spędzasz w towarzystwie rodziny i przyjaciół, czerpiesz energię z wielogodzinnych spotkań przy kolacji, zaplanuj taras od zachodu. Po powrocie z pracy słońce zacznie ogrzewać deski tarasowe, a wtedy przyjemnie będzie usiąść na ławce albo w hamaku i odpocząć.

Schroń się przed upałem — taras od północy

Czy w siedzeniu na tarasie chodzi tylko o opalanie? Wśród właścicieli domów są także osoby, które źle znoszą upały i lubią przebywać poza domem, kiedy na zewnątrz nie ma wysokich temperatur. Jeśli należysz do tego grona z powodzeniem możesz zbudować taras od strony północnej. Warto jednak pamiętać, że po tej stronie domu może utrzymywać się wyższa wilgotność powietrza, a taras nie będzie tak intensywnie wysuszany przez promienie słoneczne. Decydując się na wykończenie podłogi tarasowej, warto wybrać deski kompozytowe, które nie gniją i dobrze znoszą niższe temperatury oraz dużą wilgotność.

Taras z dwóch stron domu — podwójnie korzystne rozwiązanie

Jeśli masz dużo miejsca wokół domu, możesz zdecydować się na taras, który będzie zlokalizowany z dwóch stron domu albo dwa osobne tarasy z różnych stron budynku, by wypoczywać tak, jak masz na to ochotę danego dnia. Dobrym pomysłem jest wybudowanie tarasu z kompozytu drewna, ponieważ jest to materiał estetyczny i szybki w montażu, a koszt wykończenia miejsca do wypoczynku jest niższy, niż gdy kupisz drewno egzotyczne. Wybierając ekonomiczną i trwałą deskę kompozytową na taras, możesz pokusić się o dużą przestrzeń do relaksu od strony południowej i dodatkową od wschodu, zachodu czy północy.

Czym wykończyć taras narażony na słońce i deszcz?

Nawet osłonięty dachem, parasolem, namiotem czy pergolą taras, zawsze będzie narażony na działanie deszczu, wiatru, śniegu, mrozu i promieni słonecznych. Dlatego wybierając materiał do jego budowy, warto zdecydować się na deski z kompozytu drewna. Deska kompozytowa wyglądem przypomina prawdziwą. Jest wybarwiona na kolor naturalnego lub ciemnego drewna, drewna teak, dostępna jest też w barwie szarej i antracytowej. Produkuje się ją z drewna i polichlorku winylu (PVC). Taka mieszanina tworzy jeden z najbardziej odpornych na trudne warunki atmosferyczne materiałów do produkcji deski kompozytowej nie tylko na tarasy, ale także do budowy pergoli, balustrad, elewacji i ogrodzeń. Nie wymaga ona impregnowania i malowania, dobrze znosi zaplamienie tłuszczem i wysokie temperatury.  Ani słońce od południa, ani zacinający deszcz nie zniszczy nawierzchni tarasu kompozytowego. Dlatego nie ma znaczenia, czy chcesz taras z kompozytu drewna od strony słonecznej, czy zacienionej — przez długie lata i o każdej porze roku będzie wyglądał perfekcyjnie. Potwierdzają to liczni klienci EkoTeak, którzy wybudowali taras kompozytowy z desek naszej produkcji.