Dom z werandą, czyli zalety tarasu od frontu
Nawet najnowocześniejszy dom może nawiązywać do tradycyjnej, polskiej architektury albo amerykańskich zabudowań wiejskich. Czerpiąc inspiracje ze starych zdjęć i sprawdzonych przez lata rozwiązań, warto zastanowić się nad zlokalizowaniem tarasu z przodu budynku. Podpowiemy, dlaczego takie rozwiązanie bywa korzystne, jakie materiały wybrać do budowy tarasu oraz jak urządzić taras przed domem.
Dom z werandą w stylu amerykańskim
Kiedyś od frontu ustawiano ławeczkę, na której można było usiąść, odpocząć, porozmawiać z sąsiadami. Dzisiaj również taras służy do spotkań rodzinnych i z przyjaciółmi. Eleganckie wejście z zadaszeniem znane jest nie tylko z polskich wiosek i miasteczek, ale także z filmów kowbojskich! Weranda zdecydowanie dodaje zabudowaniom uroku. Można na niej pozostawić brudne obuwie, paczkę pocztową pod nieobecność domowników, można usiąść na chwilę i podyskutować z sąsiadem. Stanowi ona przedłużenie salonu, chroni też drzwi wejściowe przed deszczem i osłania okna przed nadmiarem słońca. Pięknie wykończona weranda, np. deską kompozytową, podnosi walory estetyczne budynku, ale jest także rozwiązaniem praktycznym.
Kiedy warto zbudować taras od frontu?
Jeśli stoisz przed wyborem projektu domu, zastanów się, czy wybudowanie tarasu z przodu nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Polecić je można przyszłym właścicielom domu, kiedy budynek będzie znajdować się w głębi działki i jednocześnie z tyłu sąsiadować będzie z zamieszkałą posesją. W takim przypadku z przodu będzie więcej miejsca na zbudowanie tarasu. Może stać się on miejscem rodzinnych spotkań, a jednocześnie gankiem wejściowym. Często też okna kuchenne są skierowane w stronę frontu domu. Urządzając pod nimi miejsce do spożywania śniadań, kawy albo grillowania, ułatwiamy sobie komunikację pomiędzy kuchnią, a miejscem wypoczynku.
Wady tarasu z przodu domu
Moda na budowanie tarasu z tyłu domu wynika z potrzeby odseparowania się od sąsiadów i otwarcia przestrzeni wypoczynkowej na ogród. Weranda zmniejsza poczucie intymności, znajduje się bardzo blisko wjazdu do garażu, wejścia do domu i oczywiście publicznej drogi.
Taras zadaszony czy odsłonięty?
Wybierając projekt domu z tarasem z przodu, warto zastanowić się, czy chcesz taras z zadaszeniem, osłonięty, czy zupełnie otwarty na ogród. Domy z werandą posiadają dach dwuspadowy, ale ściany budynku są nieco cofnięte. Tym samym jedna część dachu osłania taras. Jeśli w projekcie nie ma werandy, ale istnieje możliwość dobudowania tarasu, można osłonić go pergolą, po której piąć się będą rośliny szybko rosnące. Pergolę nad tarasem można zbudować z deski z kompozytu drewna. Deski kompozytowe są trwałe, dobrze znoszą wilgoć i nasłonecznienie, nie zaszkodzi im porastanie roślinnością. Naturalny, zielony dach zapewni cień i przyjemny mikroklimat. Taras z pergolą jest przewiewny i doskonale wtapia się w zieleń ogrodu. Roślinami można także osłonić taras z przodu, by stworzyć większe wrażenie intymności. Warto także zdecydować się na tradycyjne rozwiązanie, jakim jest barierka lub na przeszklone ścianki z przesuwnym system otwierania.
Jak urządzić taras przed domem?
Taras z przodu budynku ma witać gości, zachęcać do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dlatego ustawić można na nim donice z kwiatami, meble drewniane, technorattanowe, z tworzywa czy metalu. Doskonałą koncepcją, która nawiązuje do amerykańskiego stylu, jest huśtawka drewniana zawieszona pod dachem na łańcuchach. Można też zdecydować się na lekkie i kolorowe krzesło brazylijskie. Jeśli masz taras z pergolą, pamiętaj, by meble były odporne na intensywny deszcz. Firma EkoTeak w swojej ofercie posiada zestawy mebli outdoor, które wykonano z odpornego na trudne warunki pogodowe materiału, takiego z którego wykonuje się meble na jachtach.
Czym wykończyć taras?
Materiały do budowy tarasu należy wybierać z uwagą. Nawet osłonięty dachem taras jest narażony na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Układając nawierzchnię werandy, warto pomyśleć o trwałym i eleganckim wykończeniu, które nie wymaga impregnacji, a dobrze zniesie deszcz, śnieg, mróz, promieniowanie słoneczne, ścieranie. Jeśli projekt ma nawiązywać do tradycji, ale łączyć ją z nowoczesnymi rozwiązaniami, doskonałym wyborem będzie deska kompozytowa na taras. Taras z kompozytu drewna możesz ułożyć na płycie betonowej albo na gruncie. Mieszanka tworzywa PCV z drewnem wyglądem przypomina klasyczne deski, ale przewyższa drewno, gdy chodzi o wytrzymałość. Taras kompozytowy będzie pięknie wyglądał zarówno w projekcie klasycznym, nawiązującym do polskiej architektury wiejskiej, jak i w budownictwie bardzo nowoczesnym, minimalistycznym. Taras kompozytowy układa się łatwo i szybko. Deska kompozytowa na taras może mieć kolor brązowy, szary czy antracytowy.
Nie tylko taras z kompozytu drewna
Nie tylko taras z kompozytu drewna, ale także jego wykończenie będzie wyglądać estetycznie przez lata. Ponieważ deski z kompozytu drewna doskonale nadają się do wypełnienia balustrad, do wykonania pergoli stanowiącej zadaszenie tarasu i do wykończenia elewacji, można zapewnić całej bryle budynku spójny wygląd. Materiały do budowy tarasu, pergoli tarasowej i barierek zamówisz u producenta deski kompozytowej EkoTeak.