w_jakim_kierunku_ukladac_deski_na_tarasie

W jakim kierunku układać deski kompozytowe na tarasie?

Kiedy przychodzi czas na budowę lub remont tarasu, wybór materiałów jest kluczowy. Deski tarasowe kompozytowe są coraz bardziej popularnym wyborem ze względu na swoją trwałość, łatwość w utrzymaniu oraz estetyczny wygląd. Jednym z ważnych kwestii podczas układania desek kompozytowych na tarasie jest kierunek, w jakim je układać. Tutaj omówimy, dlaczego wybór właściwego kierunku układania desek jest ważny.

Estetyka i Wzornictwo

Kierunek układania desek kompozytowych może znacząco wpłynąć na ogólny wygląd i wizualny efekt tarasu z kompozytu. Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu nawierzchni tarasu, zazwyczaj wybiera się układanie desek równolegle z krótkim bokiem tarasu. To sprawia wrażenie poszerzenia i jest szczególnie korzystne w przypadku wąskich tarasów.
Jeśli natomiast mamy do czynienia z tarasem o nieregularnym kształcie, tarasu okalającego narożnik budynku lub chcemy podkreślić pewne elementy architektoniczne, warto rozważyć układanie desek z odwróceniem kierunku w narożniku. To może dodać charakteru i wizualnej różnorodności ale przede wszystkim umożliwi odpowiednie zachowanie spadków nawierzchni.

Wydajność i odprowadzanie wody na tarasie kompozytowym

Kierunek układania desek kompozytowych ma również wpływ na wydajność tarasu, zwłaszcza jeśli chodzi o odprowadzanie wody deszczowej. Najważniejszym czynnikiem przy wykonywaniu nawierzchni tarasu jest umożliwienie odprowadzenia wody opadowej od budynku, do którego przylega taras. Jeśli deski zostaną ułożone prostopadle do budynku (wzdłuż kierunku spadku podłoża), woda będzie płynąć wzdłuż „ryfli” deski, co ułatwi jej odprowadzanie i zapobiegnie potencjalnym problemom z zalewaniem tarasu.
Przy układaniu desek w poprzek spadku (równolegle z elewacją budynku), napięcie powierzchniowe tworzące się na nawierzchni deski tarasowej kompozytowej doprowadzi do gromadzenia się wody w „ryflach” oraz nierówne wysychanie nawierzchni tarasu po zakończonych opadach. Dlatego ważne jest, aby zadbać o odpowiednie nachylenie nawierzchni tarasu i zastosować odpowiednie elementy poziomujące podkonstrukcję legarową tarasu – podnosząc legar nad podłoże, aby zapewnić skuteczne odprowadzanie wody pod legarami.

Właściwy wybór dla Twojego tarasu z kompozytu drewna

Ostateczny wybór kierunku układania desek kompozytowych zależy od wielu czynników, w tym od Twoich osobistych preferencji estetycznych, kształtu tarasu i warunków lokalnych. Przed podjęciem decyzji zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą lub specjalistą ds. budownictwa, który pomoże dostosować projekt tarasu do Twoich potrzeb.
Warto również pamiętać, że kierunek układania desek kompozytowych to tylko jedna z decyzji, które będziesz musiał podjąć podczas budowy tarasu. Wybierając materiały, projektując konstrukcję i dbając o odpowiednie przygotowanie podłoża, możesz stworzyć trwały, funkcjonalny i piękny taras, który będzie cieszył Cię przez wiele lat.

Nasi Konsultanci EkoTeak zawsze pomogą w dobraniu odpowiedniego systemu i zaprojektują kierunek ułożenia desek na Twoim tarasie, zgodnie z wszystkimi wytycznymi producenta!