Deska kompozytowa czy drewno egzotyczne?

Deska kompozytowa czy drewno egzotyczne na taras?

Jeszcze niedawno numerem jeden, gdy chodzi o materiały do budowy tarasów, były deski z drewna egzotycznego. Są one twarde i dobrze znoszą kapryśną pogodę: opady deszczu, śniegu, mróz. A jednak kilka czynników sprawiło, że na czoło wysuwają się deski tarasowe z kompozytu drewna wykonane z mieszanki drewna naturalnego i tworzywa sztucznego. Okazuje się bowiem, że są nie tylko trwalsze, ale także łatwiejsze w pielęgnacji i użytkowaniu.

Czym wyróżnia się drewno egzotyczne?

Drewno egzotyczne jest odporne na ścieranie, pasożyty, grzyby, dobrze znosi niekorzystne warunki atmosferyczne. Deski poszczególnych rodzajów drewna egzotycznego (na tarasy wykorzystuje się przede wszystkim to teak, massaranduba i bangkirai) różnią się od siebie kolorystyką oraz twardością, a są też takie, które charakteryzuje całkowita niepalność.

Wady i zalety drewna egzotycznego

Drewno egzotyczne na taras ma zwartą strukturę, jest odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, a jego trwałość zwiększają także naturalne żywice i olejki znajdujące się w ich naturalnej strukturze. Wadą drewna egzotycznego jest jednak zjawisko patynacji, czyli szarzenia. Dlatego, aby opóźnić ten proces, zaleca się olejowanie tarasów. Stosowanie takich środków konserwujących zwiększa dodatkowo odporność drewna i zmniejsza wchłanianie wilgoci przez deski.

Ponieważ istnieje wiele gatunków drewna egzotycznego, warto poznać ich indywidualne cechy:

  • Bangkirai jest drewnem bardzo odpornym na ataki grzybów i szkodników, ale zaleca się jego olejowanie, ponieważ zmienia kolor.
  • Cumaru nie wymaga dodatkowej konserwacji.
  • Gatunek Tatajuba doskonale znosi kontakt z wodą, nawet morską.
  • Teak — jest najpopularniejszym drewnem egzotycznym wykorzystywanym w Polsce. Wymaga jednak konserwowania.
  • Naturalny kolor oraz struktura Massaranduby sprawiają, że drewno to wymaga bieżącej pielęgnacji. To twarde i piękne deski, które jednak trzeba myć i chronić olejem do drewna z filtrami UV.

Konserwację tarasów z drewna egzotycznego należy przeprowadzać od razu po zakończeniu budowy tarasu, a następnie powtarzać dwa razy do roku. Koszt renowacji może wynieść do 40 do ponad 110 zł za m2, a oprócz nakładu środków finansowych należy również zaangażować do tego fachowca.

Czym jest kompozyt drewna?

Mieszankę tworzywa sztucznego i naturalnego drewna w postaci mączki drzewnej nazywamy kompozytem drewna. Z desek kompozytowych wykonuje się w większości nawierzchnie tarasów, elewacje domów, pergole, zadaszenia, ogrodzenia, podłogi balkonów i altanek.

Mieszanka cząstek drewna w postaci mączki dodawana jest jako wypełniacz do bazy polimerowej, np. polichlorek winylu (PVC), polipropylen (PP), polietylen (HDPE). Ponieważ do mieszanki takiej dodaje się barwniki, można uzyskać stabilny, równomierny kolor — od jasnego, naturalnego drewna, po drewno antracytowe. Połączenie palnego drewna naturalnego i PVC sprawia, że deski kompozytowe na taras charakteryzują się niepalnością.

Wady i zalety desek z kompozytu drewna.

Kompozyt drewna jest bardzo odporny na działanie promieni UV. Producenci dają wieloletnią gwarancję na niezmienność barwy. Dobrej jakości deska z kompozytu drewna na taras ma bardzo niską absorpcję wilgoci, dlatego niestraszny jest jej tłuszcz, sok owocowy czy z kwiatów lub trawy. Nie pozostaną na niej ślady po papierosach ani po chemicznych substancjach.

Deski kompozytowe na taras nie wymagają konserwacji, wystarczy je regularnie zamiatać, zwracając uwagę na to, by wymieść zabrudzenia z rowków między deskami. Do mycia tarasu z kompozytu drewna można używać myjki ciśnieniowej. Jeśli mimo wszystko pojawią się na nim plamy, istnieją profesjonalne środki do ich usuwania.

Sposób montażu desek tarasowych

Deski drewniane i kompozytowe są bardzo uniwersalne i można z nich budować różne konstrukcje. Producenci desek kompozytowych stosują rozwiązania, które budowę tarasu znacząco ułatwiają. Na przykład, oprócz desek, można zakupić elementy montażowe: klipsy, listwy, maskownice, a same deski i legary mogą być wyprodukowane pod dokładny wymiar – bezodpadowo czyli bez ukrytych i niepotrzebnych kosztów finansowych. Do mocowania desek drewnianych używa się nierdzewnych wkrętów. Zarówno taras z deski kompozytowej, jak i z deski z drewna egzotycznego, można ułożyć na gruncie przepuszczalnym (tutaj warto zastosować warstwę kruszywa albo agrowłókninę), a także na nieprzepuszczalnym, ze spadkiem 2%.

Montaż desek kompozytowych

Deski kompozytowe przeznaczone do budowy tarasu mogą być montowane na betonowej płycie, na słupach z betonu oraz do takich samych legarów, jakich używa się podczas budowy tarasu drewnianego. Należy jednak pamiętać o dylatacji pomiędzy deskami kompozytowymi. Podczas montażu tarasu z kompozytu drewna, używa się specjalnych klipsów montażowych, które umożliwiają desce tarasowej pracę przy jej termorozkurczliwości.

Montaż desek tarasowych z drewna egzotycznego

Konstrukcja tarasu z drewna egzotycznego opierać się powinna na legarach lub betonowych słupach. Jeśli taras wylany jest betonem, wymaga ułożenia legarów albo skucia wylewki, kiedy jest ona na takiej samej wysokości jak drzwi wejściowe. Deski drewniane mocuje się do belek na legarach, pamiętając o zapewnieniu szczelin dylatacyjnych. Deski do konstrukcji należy przykręcić minimum dwoma wkrętami. Wkręty powinny być dwa razy dłuższe, niż wynosi grubość deski.

Koszt budowy tarasu

System desek kompozytowych do budowy tarasu kosztuje od 200 do 400 zł. Im bardziej skomplikowany kształt, który wymaga docinania elementów i różnych długości desek, tym cena tarasu kompozytowego jest wyższa. Warto jednak zainwestować w deskę tarasową polskiego producenta, żeby mieć pewność jakości. Kompozyt marki EkoTeak (produkowany na bazie PVC) będzie bezzapachowy, nietoksyczny i znacznie trwalszy, chociaż droższy w porównaniu z deskami chińskiej produkcji (produkowanymi na bazie HDPE).

Na cenę tarasu z egzotycznego drewna mają wpływ wymiary desek i to, z jakiego gatunku pochodzą. Cena kształtuje się w granicach 200 do 350 zł/m2. Za najbardziej luksusową deskę uważana jest ta z drewna Lapacho.