BALKON Z KOMPOZYTU DREWNA

Mały balkon — czy może być funkcjonalny?

Balkon to doskonałe miejsce do suszenia prania czy przechowywania rowerów, ale przede wszystkim powinno to być zadbane miejsce do odpoczynku. Donica z ziołami, fotel, stolik na kubek z kawą wystarczą, by na balkonie miło spędzić wiosenny poranek czy letnie popołudnie. Nawet jeśli Twój balkon jest niewielki, możesz go urządzić funkcjonalnie i z klasą.

Balustrada

Architekci pomysłów na wykończenie balkonów mają bez liku. Zdarza się, że balustradą na balkonie jest cienki murek, częściej jednak spotyka się ażurowe balustrady metalowe lub aluminiowe. Jeśli blok, w którym mieszkasz, sąsiaduje z kolejnymi budynkami mieszkalnymi, warto zainwestować w osłonę. Jeśli nie możesz przebudować balkonu albo po prostu zależy Ci na niskich kosztach, wykorzystaj gotowe produkty. Mata bambusowa albo z gęsto tkanej siatki jest lekka i łatwa w montażu. Wystarczą opaski zaciskowe, sznurek czy metalowy drut, by je założyć. Jeśli jednak wykańczasz balkon we własnym domu, balustrada z kompozytu drewna będzie doskonałym rozwiązaniem, ponieważ kompozyt imituje drewniane deski, a przy tym jest trwały i niezwykle estetyczny. Balustrady z kompozytu drewna dostępne są w kilku uniwersalnych kolorach, od czerni przez szarości, po odcień naturalnego jasnego drewna. Przy odpowiednim zagęszczeniu desek kompozytowych, można na balkonie stworzyć bardzo intymną przestrzeń pomimo bliskiego sąsiedztwa domów, bloków mieszkalnych czy biurowców.

BALUSTRADA Z KOMPOZYTU DREWNA

Minimalistyczna aranżacja

Na małym balkonie nie można ustawić wielu mebli. By stworzyć przytulną, ale praktyczną przestrzeń, warto ograniczyć się do małych i kompaktowych mebli, które można składać zwalniając miejsce na małej przestrzeni balkonu.

BALKON Z KOMPOZYTU DREWNA

Rośliny, które stworzą klimat

Ponieważ na niewielkim balkonie nie zmieści się wiele ozdób, najlepiej wzbogacić tę przestrzeń o odpowiednie rośliny. Możemy polecić modne rośliny egzotyczne: strelicje, bananowce, palmy kencja, aspidistry wyniosłe. Są piękne, wiosną i latem ozdabiają balkon, a  jesienią i zimą można hodować je w domu.

Praktyczna podłoga balkonu

Bardzo ważnym elementem balkonu, nie tylko małego, jest podłoga:

  • powinna zapobiegać staniu wody,
  • musi być antypoślizgowa,
  • jeśli będzie efektowna, stanie się tłem dla ciekawej aranżacji.

Wykończenie podłogi balkonu jest kluczowym zadaniem. Można wykorzystać płytki, wykładzinę czy trawę sztuczną, jednak najładniejsza i odporna na warunki atmosferyczne będzie deska kompozytowa. Balkon z kompozytu drewna będzie szybko odprowadzał wodę, nie będzie wrażliwy na mróz i śnieg. Deska tarasowa z kompozytu drewna nie odbarwi się, gdy padają na niego promienie słoneczne, a do tego nie zgnije i się nie wypaczy. Taka praktyczna podłoga balkonu nie będzie wymagała zabiegów impregnujących.

HOTEL SEASIDE

Porządek na małym balkonie

Podłoga z desek kompozytowych jest łatwa w pielęgnacji, a jej czyszczenie można ograniczyć do umycia desek wodą z delikatnym detergentem. Dlatego balkon z kompozytu drewna zawsze wygląda nienagannie, a deska kompozytowa na balkonie sprawdza się o każdej porze roku niezależnie od tego, czy będziesz na nim tylko suszyć ubrania, czy zamierzasz wypoczywać na leżaku z książką, a nawet jeść posiłki i pić kawę. Jeśli nie lubisz tracić czasu na porządki, deski kompozytowe na balkonie na pewno nie dodadzą Ci pracy.

Warto też wykorzystać skrzynie do przechowywania jako siedziska. Skrzynie możesz wykonać samodzielnie, na przykład z palet drewnianych lub kupić je w sklepach ogrodniczych. W środku zmieszczą się poduszki, krzesła, doniczki i stolik składany. W ten sposób szybko posprzątasz mały balkon po sezonie, a gdy nastanie ciepła wiosna, w kilka minut urządzisz balkon od nowa i będziesz cieszyć się pięknymi widokami oraz godzinami spędzonymi na powietrzu. O nawierzchnię kompozytową już nie musisz się martwić – nie wymaga ona żadnych prac pielęgnacyjnych.