Elewacja | Producent EkoTeak

Elewacja domu – 5 pomysłów na estetyczne wykończenie budynku

Projekty nowoczesnych domów harmonijnie łączą zaawansowaną technologię budowlaną z minimalistycznymi wizualnie rozwiązaniami. Prostota formy, ekologiczne, trwałe materiały, naturalna kolorystyka — to cechy elewacji, dzięki której budynek mieszkalny wygląda efektownie, schludnie oraz nie wymaga czasochłonnych prac odświeżających i impregnujących. Jaka elewacja domu jest teraz modna? Poznaj oryginalne patenty architektów, które zachwycają estetyką.

Beton architektoniczny

Szarość, szorstkość i surowość betonu architektonicznego idealnie pasują do opisu stylu hi-tech. Industrialne koncepcje na wzór starych fabryk modne są od lat, zwłaszcza we wnętrzach. Jednak beton architektoniczny, materiał trwały i nietuzinkowy wykorzystać można także na zewnątrz zamiast tradycyjnego, malowanego tynku. Betonowe płyty są odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz urazy mechaniczne, nadają budynkom surowego, ale jednocześnie niebanalnego wyglądu, nie wymagają częstej konserwacji i przez wiele lat wyglądają estetycznie. Szarość surowego betonu architektonicznego bardzo dobrze komponuje się z elementami drewnianymi na elewacji. Aby zachować jednak tę wyrazistość, należy pamiętać o cyklicznej impregnacji i pielęgnacji betonu.

Cegła elewacyjna

Takie elewacje są bardzo popularne między innymi w Wielkiej Brytanii, Holandii czy w Belgii. Cegła elewacyjna o rdzawym, pomarańczowym albo szarym odcieniu wygląda imponująco także na bardzo nowoczesnych budynkach. Cegła klinkierowa, naturalna i najpopularniejsza może mieć także odcień biały albo żółty. Jej kolor zależy od składu mineralnego materiału oraz czasu wypalania. Popularna w budownictwie jest także cegła licowa, ale ma nieco gorsze parametry, chociaż także jest mrozoodporna. Cegły elewacyjne łatwo utrzymać w czystości, dobrze chronią przed wychłodzeniem budynku, zapewniają barierę dźwiękową. Dzięki elewacji ceglanej nawet nowoczesny dom wyglądać może jak rezydencja z długą historią.

Płytki elewacyjne

Płytki także mogą służyć do zdobienia fasady budynku. Najczęściej w marketach budowlanych można kupić płytki elewacyjne z betonu, kamienia, gresu lub klinkieru, płytki w opcji matowej lub błyszczącej. To propozycja dla osób, które lubią technologie tradycyjne i styl minimalistyczny. Rozwiązanie to jest trwałe, dekoracyjne, ściany będą odporne na zimno, nasłonecznienie i wilgoć. Nie wymagają impregnacji.  Mogą być ułożone na całej powierzchni ścian, jednak najbardziej estetycznym pomysłem jest połączenie płytek z klasycznym tynkiem malowanym.

Drewno do wykańczania elewacji

Drewno kojarzy się z przytulnością, ciepłem, jest ponadczasowe, zawsze modne. Dlatego wielu inwestorów wybiera ten naturalny materiał jako wykończenie częściowe lub całościowe elewacji. Drewniane ściany dobrze wyglądają na domach w stylu skandynawskim, industrialnym i na budynkach zaaranżowanych w stylu retro. W polskich warunkach warto jednak zainwestować w drewno egzotyczne. Jest ono odporne na zmienne w naszym klimacie warunki atmosferyczne. Elewacja drewniana, zwłaszcza ta narażona na bardzo duże nasłonecznienie, wymaga odnowienia co 4-6 lat. Oznacza to, że wszystkie deski trzeba dokładnie oczyścić z zanieczyszczeń i nałożyć na nie środki, które je odświeżą i zabezpieczą przed ponownym zniszczeniem. Prace te wymagają jednak znacznego nakładu sił, kosztów i są czasochłonne. Rozstawianie rusztowań, niszczenie przy tym podłoża (zieleni, trawników), konieczność zakupu specjalnych środków chemicznych do impregnacji – to wszystko minusy takiej elewacji.

Deski kompozytowe na elewację

Kompozyt to połączenie naturalnego drewna z bardzo odpornym tworzywem. Wykończenie elewacji kompozytowymi deskami to doskonały pomysł dla właścicieli domów, którzy cenią wygląd desek z drewna, ale szukają trwałych i ekonomicznych materiałów budowlanych. Te współczesne, produkowane w naszym kraju, mają piękne, naturalne odcienie oraz perfekcyjnie odwzorowują wygląd drewna. Deska kompozytowa nie wydziela też toksyn i nieprzyjemnych zapachów. Elewacja z kompozytu drewna będzie odporna na niskie i bardzo wysokie temperatury, bezpośrednie słońce, na wilgoć, działanie grzybów, czyli przez wiele lat zachowa nienaganny wygląd bez konieczności impregnowania. Zanieczyszczoną elewację można umyć przy pomocy myjki ciśnieniowej. Kolejnym atutem jest cena — deski takie przeważnie są tańsze od drewna egzotycznego. Są także proste w montażu. Wykorzystując właśnie je, można wykończyć cały budynek w stylu skandynawskim, nowoczesnym i vintage albo zdecydować się na elementy kompozytowe jako dekorację budynku otynkowanego, wykończonego cegłą elewacyjną albo płytkami. Takie wykończenie elewacji to dziś zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, które przez ćwierć wieku posłuży użytkownikowi. Polski producent – firma EkoTeak Kompozyt Drewna oferuje gwarancję na swoje produkty w zakresie odporności na gnicie i butwienie na okres 25 lat!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.