O firmie i jej korzeniach
Ekologiczne deski
Wood Plastic Composites, czyli kompozyty WPC kilkanaście lat temu przebojem weszły na dynamicznie rozwijający się rynek materiałów drewnopochodnych w USA, Kanadzie i Europie Zachodniej. Za sprawą firmy EkoTeak z Kołobrzegu zdobywają popularność również w Polsce.
Kompozyty WPC stanowią połączenie drewna i tworzyw sztucznych. Materiał wyglądem przypomina drewno, różni się jednak od niego właściwościami. Raz zabarwiony utrzymuje kolor przez długie lata. Stanowi kwintesencję nowoczesnej technologii w połączeniu z wymogami ekologii i ochrony środowiska. Znakomicie sprawdza się w miejscach, w których drewno szybko się niszczy – na tarasach, balkonach, balustradach i elewacjach. Świetnie nadaje się też do budowy ogrodzeń. W 2008 roku znalazłem się na targach budowlanych w Guangzhou – opowiada Łukasz Bąk, właściciel EkoTeak.– Wybrałem się tam, planując znalezienie atrakcyjnych produktów, które warto by sprowadzać z Chin do Polski. Choć byłem debiutantem w tej dziedzinie, to jednak się udało! Prezentowane na targach kompozyty WPC miały tyle zalet, że szybko porozumiałem się z producentem i złożyłem pierwsze zamówienie… Zaczęło się skromnie – od strony internetowej, nazwy oraz logo i zamówienia pierwszej partii materiału. Po kilku miesiącach potrzebny był już magazyn na składowanie importowanych desek tarasowych. Firma skoncentrowała się na trzech grupach produktowych kompozytu drewna – są to tarasy, elewacje oraz ogrodzenia. Pierwsi klienci pojawili się szybko, ponieważ rozpoczął się właśnie boom na ciekawe i nowoczesne materiały wykończeniowe. Po niewielkiej promocji w Internecie zrealizowaliśmy pierwsze zamówienia. Zyski inwestowaliśmy budując strukturę firmy, zatrudniając pierwszych sprzedawców, organizując dział obsługi i marketingu oraz współpracy partnerskiej dla firm z branży budowlanej.
Poszukując większego rynku, firma postawiła na Trójmiasto, otwierając salon firmowy w Rumii koło Gdyni jako główny salon sprzedaży detalicznej. Motorem sukcesu jest wykwalifikowana kadra sprzedawców i konsultantów obsługujących klientów. Kołobrzeg do dziś funkcjonuje jako biuro administracyjne firmy m.in., obsługując większe inwestycje, a także największy showroom marki EkoTeak. Ważnym elementem rozwoju jest wciąż powiększająca się dystrybucyjna sieć punktów sprzedaży w całej Polsce (obecnie około 170) – salony wyposażenia wnętrz, firmy i hurtownie budowlane, do których EkoTeak dostarcza elementy ekspozycji, próbki produktów, katalogi itp. Polityka w tym zakresie zakłada selekcjonowanie najlepszych partnerów posiadających wypracowaną markę oraz renomę na rynku lokalnym.
Firma nie tylko dobrze wystartowała, ale nadal dynamicznie się rozwija. Jest w swojej dziedzinie krajowym liderem. Rok 2016 to rok największych zmian i przekształceń w firmie. Potężna restrukturyzacja i chęć zwiększenia konkurencyjności, w połączeniu z wielkimi ambicjami właściciela firmy, doprowadziła do zbudowania własnej fabryki Kompozytu Drewna EkoTeak. Takie posunięcie znacznie skróciło terminy realizacji zamówień, które w coraz większym tempie zaczęły do nas spływać z całego kraju. Stworzyliśmy unikalną mieszankę na bazie PVC, a dzięki nowej technologii barwników i stabilizatorów koloru, które bez problemu wiążą się z wszystkimi komponentami, uzyskaliśmy masę jednolicie zabarwioną, mniej podatną na amplitudę temperatur oraz całkowicie odporną na europejskie warunki pogodowe. Odpowiednio zmielone komponenty pozwoliły na zachowanie struktury zbliżonej do drewna, jednocześnie nierysującej się i odpornej na zewnętrzne czynniki mechaniczne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, produkujemy deski pod wymiar. Jakość naszych materiałów potwierdzona jest wieloma badaniami i certyfikatami oraz sprawdzana poprzez regularne testy i badania. Warto dodać, że polski Kompozyt Drewna EkoTeak powstaje z mączki drzew iglastych, w odróżnieniu od chińskich – wykorzystujących bambus. Nasz materiał posiada też wyższą klasę palności (Bfls1), co znacznie zwiększa możliwości zastosowania produkowanych przez nas profili w branży budowlanej i wykończeniowej. Aż 80 proc. naszych klientów kupuje kompozyty produkowane w kraju. Wraz z rozpoczęciem rodzimej produkcji, zmianie uległa również nazwa marki z EcoTeak – na EkoTeak. Zależało mi na zaakcentowaniu polskiego pochodzenia naszego produktu, stąd spolszczenie nazwy, wyjaśnia Prezes Zarządu Spółki.
Postawiliśmy także na eksport. – Zdobyliśmy wielu klientów w Niemczech na Litwie i Łotwie, w Czechach i Szwecji, znakomite wyniki osiągamy również w Wielkiej Brytanii, poprzez firmę córkę – EkoTeak Co. Ltd.
Spółka zajmuje się nie tylko produkcją i sprzedażą, ale również kompleksowym wykonawstwem. Realizuje zarówno duże projekty inwestycyjne na zlecenie firm deweloperskich, jak i prywatne zamówienia. – Mamy w ofercie importowany kompozyt WPC ale także nasz, krajowy – wyjaśnia Łukasz Bąk, odpowiedzialny za techniczne i technologiczne rozwiązania w EkoTeak. W ciągu trzynastu lat EkoTeak wypracował status sprawnie działającej organizacji biznesowej. Jego silny atut to profesjonalna obsługa, która w tej branży ma ogromne znaczenie. Bardzo ważne jest również to, że od początku firma nastawiła się na realizację niestandardowych projektów dopasowanych do wymagań klientów. Współpraca z biurami projektowymi, bezpośrednie doradztwo techniczne oraz tworzenie indywidualnych instrukcji projektowych daje jej przewagę konkurencyjną w branży. Dużą wagę przywiązuje też do działań marketingowych, profesjonalnej strony internetowej i bogatej oferty katalogowej. EkoTeak konsekwentnie rozbudowuje ofertę, śledząc najnowsze trendy w branży.