jak wyczyścić deskę kompozytową

Jak wyczyścić deskę tarasową kompozytową?

Pielęgnacja deski tarasowej

Deski tarasowe kompozytowe stają się coraz popularniejsze. Głównym tego powodem jest ich trwałość. Są dobrą alternatywą dla klasycznego, drewnianego tarasu. Posiadają szereg zalet:

 • powstają z połączenia tworzyw sztucznych i drewna, dzięki czemu wizualnie przypominają naturalne drewno;
 • są znacznie tańsze od naturalnego drewna egzotycznego;
 • po zakupie są gotowe do montażu;
 • po montażu można je użytkować od razu;
 • nie trzeba ich zabezpieczać przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych – są odporne na działanie niskiej temperatury, wysokiej temperatury, ognia oraz wilgoci;
 • nie trzeba ich zabezpieczać przed działaniem niekorzystnych czynników biologicznych – są odporne na porastanie grzybami, a także na atak insektów;
 • są pozbawione sęków ora drzazg, a co za tym idzie – deski są idealnie proste;
 • są przyjemne w dotyku – można po nich chodzić na boso;
 • długo zachowują równomierny koloryt;
 • nie wymagają impregnowania ani olejowania;
 • są dużo łatwiejsze w pielęgnacji.

Wszystkie wyżej wymienione zalety nie są równoznaczne z tym, że o taras stworzony z deski kompozytowej zupełnie nie trzeba dbać. Jak zatem czyścić deskę tarasową kompozytową, by stale wyglądała na zadbaną i możliwie długo zdobiła taras?

Systematyczne czyszczenie

W pielęgnacji desek kompozytowych ważna jest systematyczność. Jednak chemiczne czyszczenie nie musi odbywać się tak często jak w przypadku drewnianych tarasów, czyli co najmniej raz w roku. Deska kompozytowa jest fabrycznie zabezpieczona zarówno przed czynnikami atmosferycznymi, jak i przed czynnikami biologicznymi. Dzięki temu pielęgnacja jest nie tylko znacznie łatwiejsza, ale także może odbywać się rzadziej – w przypadku jednorazowego zabrudzenia czy zalania.

Codzienna pielęgnacja

Istotne jest bieżące dbanie o taras. Polega ono na usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń w postaci piasku, ziemi, liści, trawy czy błota. Czynności te nie wymagają posiadania specjalistycznego sprzętu – wystarczą miotła, mop i woda. W przypadku większych zabrudzeń tarasu pomocna okazuje się myjka wysokociśnieniowa, której siła pozwala na usunięcie różnego typu plam.

Myjka wysokociśnieniowa

Myjka wysokociśnieniowa to urządzenie, które jest w stanie wyczyścić niemalże każde zabrudzenie, jakie pojawi się na kompozytowej desce tarasowej. Ważne jest jednak, aby odpowiednio z niej korzystać. Należy zachowywać odpowiednią odległość myjki od tarasu. Odległość ta to nie więcej niż dwadzieścia centymetrów. Poza tym wysokość ciśnienia nie powinna przekraczać osiemdziesięciu barów. Dyszę dobrze kierować w taki sposób, żeby strumień wody był równoległy do ryflowań. Poprzez to zanieczyszczenia znajdujące się na powierzchni desek szybciej znikną.

Miedziana szczotka druciana i papier ścierny

W przypadku powstania na kompozytowej desce tarasowej wyjątkowo trudnych do usunięcia zabrudzeń, czyli takich, z którymi myjka wysokociśnieniowa nie jest w stanie sobie poradzić, można skorzystać z miedzianej szczotki drucianej bądź z gruboziarnistego papieru ściernego. Czyszczenie tymi sprzętami jest zdecydowanie bardziej inwazyjne. Powinno się więc czyścić szczotką bądź papierem wyłącznie to miejsce, w którym znajduje się zabrudzenie, omijając pozostałe fragmenty deski tarasowej. Ważny jest także dobór odpowiedniego papieru ściernego. Musi on posiadać stosowną granulację. Taras powinno się czyścić zgodnie z kierunkiem ryfli. Pozwoli to uniknąć zarysowań.

Przesuwanie mebli i elementów dekoracyjnych

Warto również pamiętać o tym, aby w miarę regularnie zmieniać miejsce wszystkich przedmiotów znajdujących się na tarasie – stołów, krzeseł, donic, a także szeroko pojętych dekoracji, które są stosunkowo duże i ciężkie. Pozwoli to na zapobieganie powstawania nierównomiernego kolorytu tarasowej deski kompozytowej wynikającego z powstawania ciemniejszych plan w miejscach, gdzie długo stały meble i dekoracje. Czynność ta konieczna jest tylko w pierwszym półroczu działania promieni UV na taras.