jak wyczyścić deskę kompozytową

Pielęgnacja deski tarasowej

Deski tarasowe kompozytowe stają się coraz popularniejsze. Głównym tego powodem jest ich trwałość. Są dobrą alternatywą dla klasycznego, drewnianego tarasu. Posiadają szereg zalet:

 • powstają z połączenia tworzyw sztucznych i drewna, dzięki czemu wizualnie przypominają naturalne drewno;
 • są znacznie tańsze od naturalnego drewna egzotycznego;
 • po zakupie są gotowe do montażu;
 • po montażu można je użytkować od razu;
 • nie trzeba ich zabezpieczać przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych – są odporne na działanie niskiej temperatury, wysokiej temperatury, ognia oraz wilgoci;
 • nie trzeba ich zabezpieczać przed działaniem niekorzystnych czynników biologicznych – są odporne na porastanie grzybami, a także na atak insektów;
 • są pozbawione sęków ora drzazg, a co za tym idzie – deski są idealnie proste;
 • są przyjemne w dotyku – można po nich chodzić na boso;
 • długo zachowują równomierny koloryt;
 • nie wymagają impregnowania ani olejowania;
 • są dużo łatwiejsze w pielęgnacji.

Wszystkie wyżej wymienione zalety nie są równoznaczne z tym, że o taras stworzony z deski kompozytowej zupełnie nie trzeba dbać. Jak zatem czyścić deskę tarasową kompozytową, by stale wyglądała na zadbaną i możliwie długo zdobiła taras?

Systematyczne czyszczenie

W pielęgnacji desek kompozytowych ważna jest systematyczność. Jednak chemiczne czyszczenie nie musi odbywać się tak często jak w przypadku drewnianych tarasów, czyli co najmniej raz w roku. Deska kompozytowa jest fabrycznie zabezpieczona zarówno przed czynnikami atmosferycznymi, jak i przed czynnikami biologicznymi. Dzięki temu pielęgnacja jest nie tylko znacznie łatwiejsza, ale także może odbywać się rzadziej – w przypadku jednorazowego zabrudzenia czy zalania.

Codzienna pielęgnacja

Istotne jest bieżące dbanie o taras. Polega ono na usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń w postaci piasku, ziemi, liści, trawy czy błota. Czynności te nie wymagają posiadania specjalistycznego sprzętu – wystarczą miotła, mop i woda. W przypadku większych zabrudzeń tarasu pomocna okazuje się myjka wysokociśnieniowa, której siła pozwala na usunięcie różnego typu plam.

Myjka wysokociśnieniowa

Myjka wysokociśnieniowa to urządzenie, które jest w stanie wyczyścić niemalże każde zabrudzenie, jakie pojawi się na kompozytowej desce tarasowej. Ważne jest jednak, aby odpowiednio z niej korzystać. Należy zachowywać odpowiednią odległość myjki od tarasu. Odległość ta to nie więcej niż dwadzieścia centymetrów. Poza tym wysokość ciśnienia nie powinna przekraczać osiemdziesięciu barów. Dyszę dobrze kierować w taki sposób, żeby strumień wody był równoległy do ryflowań. Poprzez to zanieczyszczenia znajdujące się na powierzchni desek szybciej znikną.

Miedziana szczotka druciana i papier ścierny

W przypadku powstania na kompozytowej desce tarasowej wyjątkowo trudnych do usunięcia zabrudzeń, czyli takich, z którymi myjka wysokociśnieniowa nie jest w stanie sobie poradzić, można skorzystać z miedzianej szczotki drucianej bądź z gruboziarnistego papieru ściernego. Czyszczenie tymi sprzętami jest zdecydowanie bardziej inwazyjne. Powinno się więc czyścić szczotką bądź papierem wyłącznie to miejsce, w którym znajduje się zabrudzenie, omijając pozostałe fragmenty deski tarasowej. Ważny jest także dobór odpowiedniego papieru ściernego. Musi on posiadać stosowną granulację. Taras powinno się czyścić zgodnie z kierunkiem ryfli. Pozwoli to uniknąć zarysowań.

Przesuwanie mebli i elementów dekoracyjnych

Warto również pamiętać o tym, aby w miarę regularnie zmieniać miejsce wszystkich przedmiotów znajdujących się na tarasie – stołów, krzeseł, donic, a także szeroko pojętych dekoracji, które są stosunkowo duże i ciężkie. Pozwoli to na zapobieganie powstawania nierównomiernego kolorytu tarasowej deski kompozytowej wynikającego z powstawania ciemniejszych plan w miejscach, gdzie długo stały meble i dekoracje. Czynność ta konieczna jest tylko w pierwszym półroczu działania promieni UV na taras.